Emlak Arama

 Satılık : Kiralık :
-

Emlak Talep

Haber Duyuru
BADEMLİ' DE SATILIK 800 m2 BAHÇELİ VİLLA
MUDANYA BADEMLİ'DE SATILIK 5+2 MANZARALI 800 m2 BAHÇELİ CAZİP VİLLA  11.900.000 TL...
BADEMLİ'DE SATILIK SIFIR 6+1 HAVUZLU VİLLA
 MUDANYA BADEMLİ'DE SATILIK 500 m2  BAHÇELİ MÜSTAKİL MANZARALI VİLLA  18.000.000 TL...
BADEMLİ'DE SATILIK 8+2 VİLLA
 MUDANYA BADEMLİ'DE SATILIK 450 m2 + 550 m2 BAHÇELİ VİLLA 16.000.000 tl...
BADEMLİ'DE SATILIK SIFIR LÜX 5+1 VİLLA
 MUDANYA BADEMLİ'DE SATILIK 350 m2 + 500 m2 BAHÇELİ  VİLLA 14.950.000 TL...

Banka Kredileri

Kredi Hesapla
Tutar:
TL
Vade:
Ay
Oran:
 %
Taksit:
1.250
TL

Googleda Ara!

Web'te Türkçe

IP adresiniz: 18.206.48.243
Tarih: 05.12.23

Bursa'nın Turistik ve Tarihi Yerleri

Bursa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri
Kaynak: tatilotellerirehberi.com

Bursa, M.Ö. yıllardan bu yana bir çok medeniyete ve onların dinlerine beşiklik etmiş ender illerin başında gelir. İlde Müslümanlık, Hıristiyanlık ve Musevilik dinlerine ait bir çok eser hala ayaktadır ve koruma altındadır. Özellikle M.S. 324 yıllarında başlayan 1563 yılına kadar 17 kez toplanmış olan ve Hıristiyanlık dini için çok önemli olan konsül toplantılarından 8 tanesi ülkemizde gerçekleştirilmiş olup, bunlardan 1. ve 7. si İznik'te yapılmıştır. İznik Hıristiyan dinince ülkemizdeki 8 kutsal hac merkezinden biri ve en önemlisidir.

İLÇELER

Bursa ilinin ilçeleri; Nilüfer, Yıldırım, Osman Gazi, Büyük Orhan, Gemlik, Gürsu, Harmancık, İnegöl, İznik, Karacabey, Kales, Kestel, Mudanya, Mustafa Kemal Paşa, Orhaneli, Orhangazi ve Yenişehir'dir.

COĞRAFYA

Marmara Denizi'nin güney doğusunda yer alan Bursa'nın Marmara Denizi'ndeki kıyılarının uzunluğu 135 kilometredir. İlin en önemli yükseltisi, aynı zamanda kayak merkezi ve milli park da olan Uludağ'dır. Belli başlı göller ise İznik Gölü ve Uluabat Gölü'dür.

Bursa genellikle ılıman bir iklime sahip olmakla beraber bölgelere göre iklim farklılıkları gösterir. Güneyde Uludağ'ın sert iklimi ve bol yağışlarına karşılık, kuzeyde Marmara'nın yumuşak iklimi hüküm sürmektedir. İlde kışlar genel olarak çok yağışlı, yazlar ise kuraklığa sebep olmayacak derecede yağışlı geçer.

TARİHÇE
Bursa bölgesinin tarihi M.Ö. 5000-3500 yıllarını ihtiva eden kalkolitik döneme uzanmaktadır. Bölgede yapılan arkeolojik araştırmalarda, bu döneme ilişkin bazı kalıntılar elde edilmiştir.

Daha sonra Frig, Roma, Bizans dönemlerini yaşayan şehir Selçukluların ve Osmanlıların egemenliğine girmiştir.

29 Ekim 1923′te ilan edilen Cumhuriyet ile birlikte Bursa şehri kültür, sanayi ve ziraat merkezi olarak gelişmesini sürdüren bir il olmuştur.

CAMİLER

Ulu Cami: Bursa kentinde bulunan Ulu Cami, Sultan Yıldırım Bayezit tarafından 1396–1400 yıllarında yaptırtılmıştır.

Emir Sultan Camii: Yıldırım Bayezit'in kızı ve Emir Sultan'ın eşi olan Hundi Hatun tarafından 15. yüzyılın başında yaptırtılmıştır.

Yeşil Cami: 1414-1424 yılları arasında Çelebi Sultan Mehmet tarafından yaptırtılmıştır.

Orhan Bey Camii: 1339 yılında Osmanlı Sultanı Orhan Bey tarafından yaptırtılmıştır.

Muradiye (II. Murat) Camii: Muradiye semtinde bulunan cami, Sultan II. Murat tarafından 1424-1426 yılları arasında yaptırtılmıştır.

Yıldırım Camii: Bursa kentinde bulunan Yıldırım Bayezit tarafından 1390'lı yıllarda yaptırtılmıştır.

Hamzabey Camii: Muradiye Camii'nin batısında yer alan cami, Hamza Bey tarafından yaptırtılmıştır.

İznik Yeşil Cami: İznik'in doğusunda, Lefke Kapısı'nın yakınındadır. Mimarı Hacı Musa'dır. 1376 yılında Çandarlı Hayrettin Paşa tarafından yapımı başlatılan cami, onun ölümünden sonra 1398'de oğlu Ali Paşa tarafından bitirilmiştir.

Hacı Özbek Camii (Çarşı Mescidi): İznik'de çarşı içindedir. Tarihi bilinen en eski yazıtlı Osmanlı camisidir. 1333'te yapılmıştır.

Mahmut Çelebi Camii: İznik'te, Ayasofya Müzesi yakınında bulunan cami, 1442 yılında Sadrazam Çandarlı İbrahim Paşa'nın oğlu Mahmut Çelebi tarafından yaptırılmıştır.

KİLİSELER

Fransız Kilisesi: Üzeri ahşap ve kiremitle örtülü kilisede hasta bakım yeri de vardır. 19. yy' da yapıldığı tahmin edilmektedir

Koimesis Kilisesi: İznik'in doğusundaki bu kilisenin 8. yüzyılda yapıldığı ve ismini Meryem Ana'nın ölümünü tasvir eden fresklerinden aldığı tahmin edilmektedir.

Aziz Tryphonos Kilisesi: İznik'de bulunan bu kilisenin, Bizans İmparatoru II. Theodoros Laskaris'in emri ile Aziz Tryphonos onuruna 13. yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir.

Helena Konstantinos Kilisesi: Karacabey ilçesinde, Ulubat Gölü'ndeki Manastır Adası'nda bulunmaktadır. 4.-5. yüzyıllarda yapılmıştır.

Kumyaka Kilisesi: Mudanya'dadır. Bizans İmparatoru IV. Konstantinos Porphyrogenetos döneminde yaptırılmıştır.

SİNAGOGLAR

Geruş Sinagogu: 16. yüzyıl başlarında II. Selim tarafından inşa ettirilen sinagog Arap Şükrü sokağındadır.

Ets Ahayim Sinagogu: Hayat Ağacı Sinagogu olarak da bilinen Sinagog, Osmanlı Döneminde ilk yapılan sinagog olması nedeniyle önem taşımaktadır.

Mayor Sinagogu: İspanya'nın Mallorca Adasından 15. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğunca kabul edilen ve Bursa'da yerleştirilen diğer Musevî kafilelerince bu sinagog inşa edilmiş olup, geldikleri adanın adından esinlenerek Mayor adını almıştır.

HANLAR

Emir (Bey) Han: Ulu Cami'nin hemen altında bulunan Emir Hanı, Orhan Bey tarafından, 14. yüzyılın ikinci yarısında yaptırtılmıştır.

Eski Yeni (Tahıl) Han: Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan han, Kanuni'nin sadrazamlarından Semiz Alizade tarafından 16. yüzyılda yaptırtılmıştır.

Geyve Hanı: Demirkapı Çarşısı'nın yanında bulunan bu hanı, 15. yüzyılda, Ahi Bayezit'in oğlu Hacı İvaz Paşa yaptırarak, Çelebi Mehmet'e armağan etmiştir.

İpek Hanı: İvaz Paşa Camii yanında bulunan bu han, Çelebi Mehmet tarafından Yeşil Külliyesi'ne gelir getirmesi amacıyla yaptırılmıştır.

Koza Hanı: Ulu Cami ile Orhan Camii arasında bulunan bu hanı II. Bayezit İstanbul'daki hayır yapılarına gelir getirmek amacıyla 1490 yılında yaptırmıştır.

Pirinç Hanı: 1508 yılında Sultan II. Bayezit, İstanbul'daki vakıflarına gelir sağlamak amacıyla yaptırtmıştır.

Tuz Pazarı Hanı: Tuz Pazarı Camii yanında bulunan bu han, camiye gelir getirmek amacıyla Timurtaş Paşa'nın oğlu Ömür Bey tarafından 15. yüzyılda yaptırtılmıştır.

Hoca Tursun Hanı: Gürsu ilçesi, Aksu köyünde bulunan bu han, 1498 yılında Muhammedoğlu Hoca Tursun tarafından yaptırılmıştır.

Issız Hanı: Karacabey ilçesi, Seyran köyü yakınında bulunan han, 1394-1395 yıllarında, Yıldırım Bayezit zamanında büyük emir Celaleddin Eyne Bey tarafından yaptırtılmıştır.

KALELER

Bursa Kalesi: Bursa Kalesi'nin yapılışı M.Ö. 1. yüzyıla dayanır. Bugün surların uzunluğu 2 km. kadardır.

İznik Kalesi: İznik Kalesi'nin geçmişi M.Ö. 258 tarihlerine dayanır.

Kestel Kalesi: Bizans döneminden kalmıştır.

Kite Kalesi: Kite, bugünkü Bursa'nın Ürünlü köyü olup tarihte çok önemli bir limandır.

MİLLİ PARKLAR

Uludağ Milli Parkı: Marmara Bölgesi'nde, Bursa ilinin güneyinde yükselen Uludağ üzerinde yer alan milli parka Bursa'dan 34 km'lik karayolu ile ulaşmak mümkündür.

Bayramdere Ayı Koruma Bölgesi: Karacabey'in Marmara Denizi sahilinde bulunan Yeniköy ve Bayramdere, geniş doğal kumsalları ile yaz turizmi için ideal tatil yöreleridir.

TÜRBELER

Yıldırım Türbesi: Yıldırım Külliyesi içinde bulunan bu türbe, 1406 yılında Yıldırım Bayezit'in oğlu Süleyman Şah tarafından yaptırtılmıştır.

Emir Sultan Türbesi: Emir Sultan Camii yanında bulunan Emir Sultan Türbesi'nin içinde Emir Sultan, oğlu Emir Ali, eşi Hunde Hatun ve iki kızının gömütleri bulunur.

Yeşil Türbe: Yeşil Cami'nin karşısında bulunan türbe, 1421 yılında Çelebi Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır.

Osman Gazi Türbesi: Tophane'de Orhan Gazi Türbesi'nin yanında yer almaktadır.

Orhan Gazi Türbesi: Türbe, 1854 depreminde tümüyle yıkıldığı için 1863 yılında, Sultan Abdülaziz tarafından tekrar yaptırtılmıştır.

Hatuniye Türbesi: Muradiye Camii'nin bahçesinde II. Mehmet'in annesi Hüma Hatun için 1449 yılında yaptırılmıştır.

Şehzade Mahmut Türbesi: Muradiye Camii'nin bahçesinde bulunan türbe 1506 yılında Bülbül Hatun tarafından oğlu Şehzade Mahmut için yaptırtılmıştır.

Kara Mustafa Paşa Türbesi: Hamzabey Camii'nin bahçesinde bulunan bu türbe kare planlıdır.

Hamzabey Türbesi: Hamzabey Camii'nin yanında olan türbe 15. yüzyılda yaptırılmıştır.

Cem Sultan Türbesi: Cem Sultan'ın gömülü olduğu türbe altıgen planlıdır.

Şehzade Mustafa Türbesi: Kanuni Sultan Süleyman'ın oğlu Şehzade Mustafa'nın gömülü olduğu türbe sekiz köşeli olup, kurşunla kaplı bir kubbesi vardır.

Mükrime Hatun Türbesi: Muradiye Camii'nin bahçesinde yer alan türbe 1515 yılında yapılmıştır.

Kırgızlar Türbesi (Kırkkızlar Türbesi): İznik'in güneyinde bulunan türbe, 14. yüzyılın ilk yarısında, Orhan Gazi döneminde yapılmıştır.

MÜZE VE ÖREN YERLERİ

Arkeoloji Müzesi: Müze kurulması amacıyla eserler ilk kez 1904'den 1972'ye kadar Bursa Erkek Lisesi'nde toplanmıştır.

Türk-İslam Eserleri Müzesi (Yeşil Medrese): Bursa kent merkezinde bulunan Yeşil Medrese, Sultaniye Medresesi adıyla da tanınmaktadır.

Atatürk Müzesi: Atatürk'ün Bursa'ya çeşitli tarihlerdeki ziyaretlerinde kaldığı bu bina kendisine hediye edilmiş, Atatürk de 1938'de bu yapıyı Bursa Belediyesi'ne bağışlamıştır.

19. yüzyıl başlarında iki katlı tamamen ahşap malzemeden inşa edilen bina, döneminin en çekici sivil mimarlık örneklerinden olup, ahşap yapısı ve iç düzeni aynen korunmuştur. Çekirge Caddesi üzerinde Çelik Palas Oteli yanında bulunan müzede Atatürk'ün kaldığı sürede kullandığı tüm eşyalar ile birlikte üst katta limonluk olarak adlandırılan salonda Atatürk ile ilgili fotoğraflar sergilenmektedir.

Osmanlı Evi Müzesi: Muradiye semtinde, II. Murat Külliyesi'nin karşısında bulunan ahşap ev, plan ve süslemeleri bakımından 17. yüzyıl özelliklerini taşımakta olup, Bursa'da halen ayakta kalan en eski evlerden bir tanesi ve en güzel olanıdır.

Mudanya Mütareke Evi Müzesi: 11 Ekim 1922 tarihinde TBMM Hükümeti'nin imzaladığı ateşkes antlaşmasının yapıldığı yer olan bina 19. yüzyıl başlarına ait olup, ahşaptan yapılmıştır.

İznik Müzesi: Sultan I. Murat'ın annesi Nilüfer Hatun'un anısına 1388 yılında imarethane olarak inşa edilmiştir.

İznik Ayasofya Müzesi: İznik ilçe merkezinde yer alan ve 4. yüzyılda inşa edilmiştir.

İznik Çini Ocakları: Antik çini ocaklarının bulunduğu alandır.

İznik Roma Tiyatrosu: İznik'in güneybatısında yer alır.

Cumalıkızık Evleri

Cumalıkızık, Osmanlı dönemi konut dokusunu günümüze kadar koruyan bir köydür. Osmanlı dönemi sivil mimarisini günümüze taşıyan Cumalıkızık Evleri, koruma altına alınmıştır. Bursa'nın doğusunda yer alır. Günümüzde ilin bir mahallesi konumundadır.

İZNİK

İznik, her avuç toprağı binlerce yıldır kültür kalıntıları ile yoğrulmuş, bölgede, yüzyıllar boyu tarih sayfalarının baş köşelerinde yerini almış bir kenttir. Dört imparatorluğa başkentlik yapmış nadir yerleşimlerden biridir.

MUDANYA

Bursa'nın 25 km kuzeybatısında ve Marmara Denizi kıyısında yer alan Mudanya temiz havası ile yaz turizminin yoğun olarak yaşandığı bir merkezdir.

MESİRE ALANLARI

Saitabat Şelalesi: Derekızık köyüne 3 km uzaklıkta bulunan şelale,bir kanyondan dökülmektedir.

Suuçtu Şelalesi: Mustafakemalpaşa ilçesine 18 km. uzaklıkta bir cennet parçası Suuçtu Şelalesi 38 metre yükseklikten dökülür.

Aras Şelalesi: Aras Deresi ve Aras Şelalesi Uludağ'ın kar sularını taşıyan ve tam kayalıkların içinden 15 metre yükseklikten düşer.

NE YENİR?

Bursa'ya gelindiği zaman mutlaka İskender Kebabı,İnegöl Köftesi ve Kemalpaşa Tatlısı yenmeli. Bunlar dışında Bursa'yla özdeşleşmiş olan Kestane Şekeri unutulmamalıdır.

NE ALINIR?

Tüm dünyaya ün salmış olan Bursa İpekli dokumalarından ve Bursa'nın meşhur havlusu alınmalıdır.

YAPMADAN DÖNME

Cumalıkızık'ı görmeden,

Uludağ'da kayak yapmadan,

Külliyeleri ziyaret etmeden,

Kaplıcalara uğramadan,

İskender kebabı, Kemalpaşa tatlısı ve kestane şekeri yemeden,

Bursa ipeği satın almadan…

Dönmeyin.

Ana Sayfa Konut İlanları İş Yeri İlanları Arazi İlanları İletişim